5 روش غلبه برترس کودکان

5روش برای غلبه بر ترس کودکان
در اوایل کودکی، ترس ما را ایمن نگه می دارد. اما هر چه بزرگتر می شویم، اثر ترس برعکس می شود.اگر به عنوان والدین، حس ترس را در برابر موارد خطرناک و ریسک دار، ادامه دهیم، سلامت روان بچه ها را تحت تأثیر قرار می دهیم. پس از اینکه دراوایل کودکی بچه ها را از نزدیکی به چاقو،آتش یا ارتفاع منع می کنیم، باید هنگامی که بزرگتر می‌شوند به آنها یاد دهیم چطور با خطرات به صورت ایمن روبرو شوند. ادامه دادن به نشان دادن ترسناک بودن این فعالیت ها و محدود کردن آنها، می تواند ترس غیرسالمی در بچه ها ایجاد کند و مانع ارزیابی ایمن ریسک و خطرات در آینده شود. با ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی ترس و 5 روش برای غلبه ترس کودکان بپردازیم.

مهارت مدیریت ترس

یکی از ضروری ترین مهارت های زندگی کودکان، مهارت مدیریت ترس است. مواجه شدن با ترس هایی که درکودکی به ما یاد داده اند، بهترین روش برای غلبه بر آنهاست. این بخشی طبیعی و ضروری برای توسعه ی انسان است. خوشبختانه موفقیت در این مرحله توسعه، ساده،قابل دسترس و رایگان است.

در اینجا ۵ فعالیت در طبیعت معرفی شده است،که به بچه ها کمک می کند بر ترس هایشان غلبه کنند و با آن مواجه شوند. با انجام ریسک های ساده که اعتماد به نفس بچه ها را بالا می برد و استرسشان را کاهش می دهد.

۱- بالا رفتن از درخت

بالا رفتن از درخت

ترس مورد غلبه: ارتفاع

تجهیزات مورد نیاز: درخت- طناب- چکش

سن مناسب: ۴+

چالشی کردن فعالیت: ساختن تاب با طناب یا خانه درختی

چطور فعالیت را امن کنیم؟ به بچه ها یاد دهید، همیشه ۳ نقطه تماس با درخت داشته باشند(دو پا و یک دست….). به آنها یاد دهید چطور شاخه های پوسیده را از شاخه های قوی تشخیص دهند.به آنها نشان دهید چطور قبل از اینکه وزنشان را روی هر شاخه ای بیندازند، آن شاخه را چک کنند.

این فعالیت، بسیار سریع توانایی ارزیابی ریسک بچه ها را رشد می دهد

۲- شنای وحشی

شنا در رودخانه و دریا

ترس مورد غلبه: آب عمیق/ دریا

تجهیزات مورد نیاز: جلیقه نجات،

سن مناسب: از زمانی که بتوانند شنا کنند و جلیقه سایز خود داشته باشند

چالشی کردن فعالیت: پریدن از روی صخره ها در آب

چطور فعالیت را امن کنیم؟  از عمق آب و جریان های آبی که بچه ها درآن شنا می کنند مطمئن شوید. حتی اگر بچه ها شناگران ماهری هستند، درآب های آزاد آنها را نظارت کنید.

غلبه بر ترس شنا در دریا، رودخانه و یا دریاچه، دنیایی از لذت و هیجان به همراه می آورد.

۳- روشن کردن آتش

روشن کردن آتش

ترس مورد غلبه: آتش

تجهیزات مورد نیاز: کبریت-چوب

سن مناسب: ۴+

چالشی کردن فعالیت: تلاش برای روشن کردن آتش بدون کبریت

چطور فعالیت را امن کنیم؟ مطمئن شوید خطر گسترش یافتن آتش وجود ندارد. به بچه ها نحوه روشن کردن کبریت را یاد دهید. قوانین امنیت در برابر آتش و داغ شدن وسایل نزدیک به آتش را به بچه ها نشان دهید. به آنها یاد دهید چطور آتش را خاموش کنند و از خاموش شدن آن مطمئن شوند.

۴- تاب درختی

تاب درختی

ترس مورد غلبه: سرعت زیاد

تجهیزات مورد نیاز: طناب- درخت

سن مناسب: ۲+

چالشی کردن فعالیت: خودتان تاب را با طناب روی درخت درست کنید

چطور فعالیت را امن کنیم؟ مطمئن شوید شاخه و طناب تحمل وزن بچه ها را دارند. به بچه ها یاد دهید چطور محکم و امن طناب را بگیرند. مطمئن شوید به سمت درخت یا موارد خطرناک دیگر تاب نمی خورند.

۵- حکاکی با چوب

حکاکی روی چوب

ترس مورد غلبه: اجسام تیز

تجهیزات مورد نیاز: دستکش و کیت های حکاکی

سن مناسب: ۴+

چالشی کردن فعالیت: ابزارهای مختلفی را می توان با چوب ساخت

چطور فعالیت را امن کنیم؟ در اوایل این فعالیت، نظارت مستقیم والدین نیاز است تا زمانی که مطمئن شوید فعالیت امن است. به بچه ها یاد دهید چطور کارد را دست بگیرند و از آن استفاده کنند.

یاد دادن چگونگی استفاده از کارد و وسایل تیز روش بهتری برای جلوگیری از جراحت بچه ها است نسبت به اینکه همه چیز را از دسترس بچه ها دور نگه داریم. در مدارس جنگلی اسکاندیناوی، بچه ها از ۳ سالگی این فعالیت را تمرین می کنند.

مشترک شدن در خبرنامه ما

این مطلب را برای دوستان خودتان به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا