مهارت های زندگی برای کودکان

مهارت های زندگی برای کودکان
مهارت های زندگی، مهارت هایی است که به بالا بردن کیفیت زندگی افراد کمک می کند. مهارت هایی که کمک می کند کودکان و بزرگسالان بهتر فکر کنند، آگاهانه تر تصمیم بگیرند ، مسائل زندگی را حل کنند و زندگی شان را مؤثرتر مدیریت کنند. هر چه از سنین پایین تر این مهارت ها آموزش داده شود، عمیق تر و مؤثرتر خواهد بود.

مهارت های زندگی چیست؟

مهارت های زندگی تعریف مشخصی ندارد. هر مهارتی که به بالا رفتن کیفیت زندگی و حل مؤثر چالش های آن کمک می کند، مهارت زندگی گفته می شود. واضح است که برای هر فرد متناسب با شرایط زندگی، فرهنگ، اعتقادات، سن و مکان جغرافیایی نیاز به داشتن مهارت های متفاوتی و جود دارد.

سازمان بهداشت جهانی WHO، مهارت های زندگی را به صورت زیر تعریف می کند:

گروهی از قابلیت های اجتماعی و مهارت های بین شخصی که به افراد کمک می کند، تصمیمات آگاهانه بگیرند، مسائل را حل کنند، خلاقانه و عمیق فکر کنند، به طور مؤثر ارتباط برقرار کنند و روابط سالم بسازند، با دیگران همدلی کنند و زندگی شان را با روشی سالم و کارا مدیریت کنند.

 WHO ، بر اساس نیازهایی که برای رسیدن به موفقیت در زندگی نیاز است، مهارت ها را به سه سطح فردی، بین فردی و کاری تقسیم می کند.

 

چرا یادگیری مهارت های زندگی از کودکی اهمیت دارد؟

مهارت های زندگی، ابزارهایی برای مواجه با چالش ها و نیازهای زندگی روزمره ، از مدیریت احساسات تا گرفتن تصمیمات آگاهانه را فراهم می کند. همچنین به توسعه شخصیت کودکان، استعدادها، توانایی های فیزیکی و روانی و درک پتانسیل واقعی آنها از طریق شناخت خودشان و دیگران، و گرفتن تصمیمات مؤثر برای زندگی در جامعه، کمک می کند.

مهارت های زندگی اساسی

این مهارت ها به افراد کمک می کند خودشان را بیشتر بشناسند، با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنند و با مسائل زندگی آگاهانه تر برخورد کنند.

مهارت های فکری

مهارت های بین فردی

خود آگاهی

هدف گذاری

همدلی

مدیریت استرس

تصمیم گیری

مهارت گوش دادن

کنترل احساسات

حل مسئله

تاثیرات بین فردی

مثبت فکر کردن

تفکر خلاق و عمیق

مدیریت تضاد

عزت نفس

مهارت های عملکرد اجرایی

مدیریت ارتباطات

 

تاب آوری

ارتباطات مطمئن

 
 

خودآگاهی : شناخت و زندگی با خود

به کمک این مهارت کودکان و نوجوانان، افکار،احساسات و رفتارهای خود را بهتر می شناسند.

مهارت های بین فردی: شناخت و زندگی با دیگران

این مهارت کمک می کند چطور با دیگران روابط سالم و محترمانه ای برقرار کنیم.

مهارت های فکری: گرفتن تصمیمات مؤثر

این مهارت به فکر کردن و اجرای درست کارها کمک می کند تا افراد تصمیمات مؤثر بگبرند و اهداف مناسبی تعیین کنند.

 

در دوره های ما، تمامی این مهارت ها در 4 دوره با عنوان های “مدیر باش و آینده خودت را بساز” ، “قوی باش!“، “شاد باش!” و “خودت رئیس خودت باش!” با استفاده از انیمیشن های جذاب،آموزش داده می شود تا کودکان و نوجوانان با شناخت بهتر خود و قابلیت هایشان و توسعه ی آنها، قهرمان های رشته های مورد علاقه خود شوند.

مشترک شدن در خبرنامه ما

این مطلب را برای دوستان خودتان به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا